ЗДО №1, ДНЗ №1 ”Малятко”, Хуст
Закарпатська область, Хустський район

Консультація для батьків

ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

       У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.
   Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.
    Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.

      Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.

     Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.
      Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.
      Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!
     Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.


   Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.
    Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.
    Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев'язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.

 

Догляд за молочними зубами

  Молочні зуби дуже важливі для дитини, адже вони не тільки забезпечують пережовування їжі, а й підтримують правильний ріст щелеп, беруть участь у формуванні дикції. Тому батьки повинні знати, як організувати догляд за дитячими зубами, коли потрібно починати чистити зуби, яку пасту використовувати.

З якого віку чистити зуби дитині 

  Чистити зуби слід з моменту їх прорізування. Як правило, процес прорізування молочних зубів починається близько 6 місяців і закінчується до 24 місяців. Спочатку, перші зубки можна чистити за допомогою марлевого тампона або спеціальної гігієнічної серветки. Також існують спеціальні силіконові напальчники з силіконовою щетиною, але їх буває важко знайти в аптеках.

    Коли дитина звикне до цієї процедури, можна почати використовувати зубну щітку. Чітких термінів переходу на зубну щітку не існує. Одні дитячі стоматологи рекомендують почекати до тих пір, поки в ряду не з’явиться 4 зуба, інші рекомендують чекати до прорізування всіх молочних зубів.

Як правильно чистити зуби дитині

    Чистити зуби дитині потрібно двічі на день: вранці (після сніданку) і перед сном. Чищення зубів має тривати 2 хвилини. Під час чистки особливу увагу приділяйте великим жувальним зубам (на жувальній поверхні таких зубів є борозенки (фісури), в яких в першу чергу і утворюється карієс у дітей).

    Щоб привчити дитину до гігієни, піднесіть це у вигляді гри: пограйте зі щіткою, дозвольте дитині почистити зуби вашої щіткою Вам, а Ви (в свою чергу) почистіть зубки своїй дитині. Приблизно в 3-4 роки дитина вже може чистити зуби самостійно. Однак, у більшості дітей не вистачає координації, тому до 5-6 років вам доведеться допомагати дитині і контролювати цей процес. Що стосується зубної нитки, то більш-менш навчити дитину чистити ниткою зуби самостійно можна в 10-12 років.

Як вибрати дитячу зубну щітку

    Зубні щітки для дітей випускають тільки з м’якою щетиною. Головка такої зубної щітки набагато менше, ніж у дорослої. Багато виробників роблять головки щіток прогумованими, щоб виключити можливість травмування ніжної слизової оболонки рота дитини.

    При покупці зверніть увагу на упаковку: всі зубні щітки для дітей маркуються інформацією про рекомендований вік дитини.

     Міняйте щітку кожні 3 місяці, або навіть раніше, коли щетина «розпушиться» (зношені щетинки дуже погано видаляють мікробний наліт).

    Крім мануальних зубних щіток можна чистити зуби і електричною. Вибирайте щітки надійних виробників – Oral B, Curaprox. Електричні щітки теж маркуються згідно віку дитини.

Як вибрати зубну пасту дитині

     Існує переконання, що дітям ні в якому разі не можна користуватися фторвмісними пастами, оскільки фтор шкідливий для дитячого організму. Насправді, строгі обмеження використання зубних паст з фтором є тільки для дітей у віці до 1 року. Це пов’язано більшою мірою з тим, що емаль ріжучих зубів дуже слабка, тому що містить мало мінералів (кальцію), і тому вона особливо вразлива перед карієсом. Небезпеку при ковтанні представляють тільки лаурилсульфат натрію і консерванти (парабени), в меншій мірі – барвники. Фтор при ковтанні може становити небезпеку виключно, якщо Ви живете в регіоні з підвищеним вмістом фтору в питній воді. У віці від 1 до 6 років оптимально використовувати зубні пасти з кальцієм, але тільки, якщо у вашої дитини повністю здорові зуби, або є лише одиничний карієс. Але, якщо каріозних зубів три і більше, обов’язково потрібна фторовмісна зубна паста. Для дітей старше 6 років концентрація фтору в пасті не повинна перевищувати 1000 ppm. Дітям старше 12 років можна використовувати такі ж зубні пасти, як і у дорослих, тобто з концентрацією фтору близько 1400 ppm.

      Такі виробники як Curaprox, MiraDent, SwissTrade і інші випускають цілі лінійки дитячих паст. Попросіть вашого лікаря підібрати вашій дитині оптимальний догляд, виходячи з його індивідуальних особливостей і потреб.

 

 

                   


Банери



Лічильники


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Логін: *

Пароль: *