ЗДО №1, ”Малятко”, Хуст
Хуст, Закарпатська область

Правильне харчування дітей

                                   Правильне харчування дітей

 Для дитячого віку характерні збільшення росту і ваги, а також значно змінилося кількість і розподіл жирової тканини. Все це вимагає зміни звичок, пов’язаних з їжею, — організм слід забезпечити енергією і поживними речовинами.

Дефіцит поживних речовин на цьому етапі максимального зростання може мати плачевні наслідки: невисокий зріст, низьку кісткову масу, пізній початок статевого дозрівання.

 Головні поживні речовини в дитячому віці — це білки, залізо, кальцій, вітамін С і цинк. За психічним та соціальним причин діти заперечують сімейні традиції та звички, придбані в дитинстві. Вони самі готують собі їжу, частіше харчуються поза домом, нерідко режим їх харчування збивається, і воно стає незбалансованим. Яким повинне бути правильне і збалансоване харчування у дитячому віці, дізнайтеся у статті на тему «Здорове і правильне харчування дітей».

Рекомендації з харчування

 Дуже важко дати стандартні рекомендації, які підходять відразу для всіх дітей,    оскільки всі вони різні. Нижче пропонуються загальні поради, що сприяють здоровому     способу життя. Стандартні рекомендації, які підходять відразу для всіх дітей, оскільки всі вони різні. Нижче пропонуються загальні поради, що сприяють здоровому способу життя.

 •  Вуглеводи. Вони повинні складати 50% від добової кількості споживаних калорій.
 •  Білки. Приблизно 15-20% від добової кількості калорій, в першу чергу мова йде про рослинних джерелах білка.
 •  Жири. Повинні складати близько 30 — 35% від загального добового кількості калорій, до них повинні ставитися насичені, мононенасичені і поліненасичені жирні кислоти. Не забувайте, що при належному споживанні жирів організм отримує всі есенціальні амінокислоти, необхідні для вироблення різних метаболітів, і жиророзчинні вітаміни.
 • Мінеральні речовини. Організм потребує в першу чергу в кальції (1200 мг на добу), залозі (2 мг на добу для юнаків та 5 мг на добу для дівчат після встановлення менструального циклу) і цинку (12 мг на добу для юнаків і 15 мг на добу для дівчат ).
 • Вітаміни. Важливо задовольняти потреби дітей у вітамінах A, D, фолієвої кислоти, В12, В6, рибофлавін, ніацин і тіаміні. Основні джерела всіх цих вітамінів — фрукти і овочі.

Секрети правильного харчування для дітей

Продукти, корисні для опорно-рухової системи, багаті білками і утворюють 2 з 7 основних груп продуктів — молоко і молочні продукти, а також м’ясо, риба, яйця. Молоко та молочні продукти: 650-850 мл крім порції сиру (150-200 г) не рідше 1 разу на день. М’ясо або риба: порція вагою 150-200 г 1 раз на день. Яйця: раз на день, 4 рази на тиждень. Якщо яйця замінюють м’ясо або рибу, їх потрібно їсти 2 рази на день. Джерела енергії. До них відносяться злаки, борошно, борошняні вироби — хліб, макарони, випічка, рис, цукор. Всі вони багаті вуглеводами. У цю групу входить багато продуктів, що піддаються інтенсивної обробці (хліб, макарони, випічка тощо), виготовлених з білого борошна, звичайно пшеничного. Цукор і інші підсолоджувачі в цій групі не відносяться до основних і необхідним продуктам: це так звані порожні калорії. Важливо харчуватися не менше 2 разів на день, не переїдати, споживати цукор і вуглеводи (картопля, рис, макарони, хліб тощо), особливо на сніданок. До продуктів, що регулює роботу організму, відносяться джерела вітамінів і мінеральних речовин — в них багато клітковини, а також вода. Дуже важливо їсти фрукти і овочі — як сирі, так і зазнали тепловій обробці. Рекомендується з’їдати 1 порцію салату в день і приблизно 3-4 фрукта. Споживання води повинно бути достатнім, близько 2 л на добу, а споживання солодких напоїв — дуже помірним. Важливо пояснити дитині, наскільки шкідливі його організму спиртні напої.

Добове споживання продуктів різних груп, що рекомендується для дітей

 • 3-4 порції молока і молочних продуктів;
 • 2 порції м’яса, або риби, або яєць;
 • 6-8 порцій злаків і бобових;
 • 2-4 порції фруктів;
 • 3-5 порцій овочів;
 • Помірне споживання рослинних і тваринних жирів, цукру і солодощів. Тепер ми знаємо, яким має бути здорове і правильне харчування дітей.

Значення вітамінів для розвитку дітей

Однією з  причин погіршення стану здоров'я дитини є дефіцит вітамінів.Повноцінне харчування має неабияке значення для нормального фізичного та розумового розвитку дитини. Організм, що росте, потребує велику кількість поживних вітамінів (білків, жирів, вуглеводів), які надходять переважно з продуктів харчування. Поряд з цим, процеси обміну речовин в організмі дитини відбувається за участі біологічно активних сполук - вітамінів та мікроелементів. В організмі людини вітаміни беруть участь у процесах обміну речовин. Мікроелементи покращують засвоєння вітамінів та регулюють обмін речовин. Для дитячого організму в період інтенсивного росту абсолютно необхідними є кальцій, фосфор та магній.

Потреба у вітамінах залежить від віку, фізичного навантаження і стану здоров'я дитини. Основні групи ризику з дефіциту вітамінів складають діти у віці: 3-х років; від 5 до 7 років; 11 — 15 років.

Якщо говорити про наслідки дефіциту вітамінів у дітей, то вони можуть бути такими:

 • погіршення самопочуття;
 • зниження розумової і фізичної працездатності;
 • порушення функціонування імунної системи (зниження опірності до інфекцій);
 • уповільнення темпів фізичного і психологічного розвитку;
 • схильність до розвитку різних патологічних і хронічних станів.

Варто зазначити, що більшість вітамінів не синтезуються в організмі (крім вітаміну К та біотину), або синтезуються у недостатній кількості (вітаміни В1, В2, В6), тому повинні надходити з їжею.

Раціон харчування дитини обов'язково повинен містити молочні продукти джерело вітамінів та кальцію), м'ясо, рибу (джерело фосфору, кальцію), хліб, іноді крупи (джерело вітамінів групи В), фрукти (А, бета-каротин, С, Е)рослинні та тваринні жири (Е, С, А). Треба знати, що вживання овочів та фруктів з теплиць, кулінарна обробка продуктів, тривале зберігання значно зменшують вміст вітамінів у продуктах.

Дефіцит вітамінів, пов'язаний з недостатнім їх надходженням в організм з їжею, порушенням їх синтезу в організмі, або порушенням засвоєння, приводить до вітамінної недостатності - гіповітамінозу. Основними ознаками гіповітамінозу є: дратівливість, порушення сну, швидка втомлюваність, анемія, відставання у рості та розвитку, зниження пам'яті, часті інфекційні захворювання.

Крайній ступінь недостатності вітамінів в організмі, який проявляється вираженими порушеннями обміну речовин і функціонуванням органів та тканин, специфічними для кожного вітаміну називається авітамінозом (цинга - авітаміноз С, рахіт — авітаміноз Д).

У дітей дошкільного і шкільного віку забезпечення вітамінами залежить від збалансованого раціону харчування.

Так, відомо, що вміст вітамінів у продуктах рослинного походження у зимовий і весняний час значно знижується. У літній і осінній періоди, навпаки, перевага надається природнім, екологічно чистим продуктам (свіжим фруктам, овочам і ягодам, а також сокам).

Курс вітамінопрофілактики варто розпочати у наступних випадках: у осінньо-зимовий та весняний періоди (з жовтня до травня), у період інтенсивних емоційних або фізичних навантажень (зміни середовища, у стресових ситуаціях), після тривалого прийому ліків (антибіотиків), під час дотримання дієти (у тому числі лікувальної).

Вітамінні препарати необхідно обирати відповідно до віку дитини: дітям від 2 до 4 років — жувальні таблетки (вітамінно-мінеральні комплекси), старшим 4 років - таблетки та капсули. Для дітей старшого віку, бажано щоб препарат містив вітаміни А, Е, С, кальцій, йод та селен. Дітям, які мають схильність до алергічних реакцій краще обирати препарати, що не містять барвників, а дітям з цукровим діабетом - без цукру.

Приймати вітаміни краще під час або одразу після їжі, переважно вранці.

Необхідно обов'язково проконсультуватися з педіатром стосовно вибору вітамінного препарату та тривалості курсу вітамінопрофілактики.

Призначати препарати повинен лише кваліфікований лікар.

Сумлінно виконуйте всі призначення педіатра, пам'ятайте, що самолікування може зашкодити дитині

 

Логін: *

Пароль: *